środa, 5 sierpnia 2015

Recenzja pianina cyfrowego Yamaha clp 585 clavinova

Yamaha clp 585 jest jednym z najlepszych (jeśli nie najlepszym) pianin cyfrowych, z jakimi kiedykolwiek miałem styczność.



Wygląd
Pianino na sam początek zaskakuje swoim designem. Dzięki temu, że jest ono dosyć wysokie (101 cm), w przeciwieństwie do swoich poprzedników (575 - 93 cm, 525 - 84 cm), w dodatku (typowo dla tych modeli z serii clp) ma ono mało widoczny panel sterowania po lewej stronie klawiatury, w dodatku przerwa pomiędzy dolną, tylną klapą (w tym modelu jest ona głośnikiem) a częścią górną z klawiaturą jest niewidoczna (około 1 cm), gdzie w innych modelach jest ona o wiele bardziej widoczna (takie przerwy mogą mieć nawet 30 cm w zależności od modelu). Te cechy wyglądu w połączeniu z czarnym połyskiem sprawiają, że wiele osób na pierwszy rzut oka, myli 585 z pianinem akustycznym.

Klawiatura
Kolejnym elementem godnym uwagi jest klawiatura. W modelu 585 została użyta najlepsza klawiatura marki Yamaha, czyli NWX (natural wood X = klawisze wykonane z drewna), pokryte syntetyczną kością słoniową, ważone liniowo (każdy klawisz ma odmienną przeciwwagę, w tańszych pianinach cyfrowych takie same przeciwwagi stosowane są przy grupach kilku klawiszy, a nie każdy klawisz inna), z wymykiem (opór klawisza zmienia się w połowie naciśnięcia, jak przy fortepianie akustycznym). Można śmiało powiedzieć, że jest to klawiatura idealnie naśladująca akustyczną. Jest ona dosyć twarda (ale bez przesady, jest taka jak w większości akustycznych pianin Yamaha), ja akurat lubię trochę twarde klawiatury. Dzięki klawiszom wykonanym z drewna oraz wymykowi, dłoń w ogóle nie czuje, że ma do czynienia z cyfrowym urządzeniem. Komfort gry wzrasta dzięki pokryciu klawiatury syntetyczną kością słoniową, dzięki temu nasze palce nie ślizgają się podczas gry, nawet gdy są lekko spocone.

Brzmienie
W kwestii dźwięku warto tutaj zacząć od głośników, które są tutaj naprawdę mocne [2x(30Wx30Wx30W)], co przekłada się na jakość dźwięku oraz jego głośność. W kwestii jakości dźwięku można śmiało powiedzieć, że jest on krystalicznie czysty i piękny.
Warto tutaj wspomnieć, że są dwa rodzaje dźwięku fortepianów: japońsku oraz europejski. Japońskie pianina i fortepiany mają charakterystyczny ostrzejszy dźwięk. Europejskie pianina i fortepiany mają natomiast łagodniejszy i cieplejszy dźwięk. Z racji tego, że żyjemy w Europie, jesteśmy przyzwyczajeni do europejskiego dźwięku, więc większość z nas takowy preferuje. Wracając do clavinovy, posiada ona próbki dźwięku z fortepianu Yamaha CFX (najlepszy model fortepianu tej firmy = brzmienie japońskie) oraz z fortepianu Bösendorfer Imperial (ekskluzywna marka niemieckich fortepianów = brzmienie europejskie). Yamaha zatem zastosowała świetne rozwiązanie dla ludzi, którzy nie koniecznie lubią ostre brzmienie, tym bardziej, że Yamaha jest największym producentem instrumentów elektronicznych na świecie a nie tylko w Japonii. Kiedy pracowałem w sklepie muzycznym, zauważyłem, że większość klientów preferowała dźwięk Bösendorfera, ja osobiście preferuję CFX, ale to kwestia gustu.
Wysoka i czysta jakość dźwięku, wzięta prosto z ekskluzywnych fortepianów, znów pozwala nam zapomnieć, że jest to instrument cyfrowy. Szczerze mówiąc, gdy porównałem sobie na żywo dźwięk Yamahy CLP 585 z dźwiękiem akustycznego pianina austriackiej formy Wendl&Lung, różnica była niesamowita. Yamaha bije na głowę austriacką akustykę.
Oczywiście 585 posiada wiele innych barw dźwięku samego pianina takich jak pianino jazzowe, rockowe, mellow, honky tonk (rozstrojony dźwięk, świetny przy ragtimie) i wiele innych. Oczywiście pianino nie jest wszystkim, co ten model ma w ofercie, posiada on również szeroką paletę dźwięków innych instrumentów takich jak na przykład elektryczne pianino, smyczki, klawesyn, trąbki, gitary itp.

Pedały działają bez zarzutów. Pozytywem jest, że po wciśnięciu pedału dźwięk nie ulega zmanie, w niższych modelach zdarzało się, że przy wciśnięciu pedału dźwięk był trochę inny (ale taką różnicę jest w stanie wyczuć tylko bardzo zaawansowane muzycznie ucho).

Warto jeszcze zaznaczyć, że pianino Yahama clp 584 posiada alikwoty. Przy pianinie akustycznym alikwoty powstają gdy bezdźwięcznie naciśniemy kilka klawiszy i przytrzymamy je, jednocześnie naciskając dźwięczne jeden inny klawisz. Drganie tej jednej struny przenosi się na struny naciśniętych klawiszy, co daje efekt przedłużenia dźwięku, jak przy naciśnięciu prawego pedału. Alikwoty są używane tylko przy naprawdę bardzo zaawansowanej grze, jednak właśnie ten model clavinowy posiada system idealnie naśladowujący alikwoty.

 Osobiście uważam, że Yamaha clp 585 jest idealnym instrumentem zarazem dla początkującego i zaawansowanego pianisty oraz dla prawdziwego wirtuoza.
Miłych wakacji wszystkim!!!
- Nihil Novi


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz